KETEM
04 Haziran 2021

Adres: Yeni Mah. KYK Yurdu Yanı, Siirt Eğitim ve Araştırma Hastanesi Merkez/Siirt

Tel No:
 0484 224 6568 - 0484 223 1021 (Dahili: 1795) 


Halk Sağlığı Müdürlüğüne bağlı Merkez Toplum Sağlığı Merkezi bünyesinde hizmet veren KETEM,  “Erken teşhis hayat kurtarır” prensibiyle yola çıkarak meme, serviks (rahim ağzı) ve kolorektal (barsak)kanserler ile ilgili tarama programları yürütmektedir. Tarama kapsamında yürütülen hizmetlerin tamamı ücretsizdir.

Ayrıca toplumda kanser konusunda farkındalık oluşturmak, yüz yüze eğitimlerle kişileri “korunma yöntemleri, tarama programları” hakkında bilgilendirerek kanserden korunmayı ve taramaları gerçekleştirmektedir.

Kanser taraması, kanserin vücutta oluşmaya başladığı andan, görünür belirtiler vermeye başladığı ana kadar olan süreçte (yani erken evrede) hiçbir şikâyeti olmayan bireylere yapılan bir takım testlerle kanserin varlığını araştırmaktır. Eğer bu aşamada kanser yakalanabilirse, ilerlemiş /yayılmış kanserlere göre tedavisi oldukça basit, masrafsız, kısa süreli olmaktadır.

KETEM’de ulusal tarama standartları yayınlanmış olan “MEME KANSERİ” , “ RAHİM AĞZI KANSERİ” ve” BAĞIRSAK KANSERİ” ne yönelik taramalar yapılıyor.

Kimler Taranıyor?

Rahim ağzı kanseri için 30-65 yaş arasındaki kadınlar;

Meme kanseri için ise 40-69 yaş aralığındaki kadınlar

Bağırsak kanseri için ise 50-70 yaş aralığındaki kadın ve erkekler taramaya katılabiliyor.

Rahim Ağzı Kanseri Taraması
Rahim ağzından fırça yardımıyla sürüntü (smear, örnek) alınarak ve bu basit işlem 5 yılda bir tekrarlanarak tarama yapılıyor.

Meme Kanseri Taraması

40 yaş ve üzeri bayanlara 2 yılda bir mamografi çekerek, gerekirse ultrason çekilerek, yılda bir merkezdeki eğitimli personel tarafından klinik meme muayenesi yaparak taranıyor.

Ayrıca KETEM’e başvuran her kadına ayda bir yapması gereken Kendi Kendine Meme Muayenesi hakkında da eğitim veriliyor.

Barsak Kanseri Taraması
Barsak (kolorektal) kanseri gelişmeden önlemek ve erken evrede yakalayabilmek için ideal yöntem 2 yılda bir uygulanacak Gaitada Gizli Kan Testi (GGK) ile taramadır.

Kanserle ilgili genel bilgilendirmelerin de yapıldığı KETEM’e merak ettiklerinizi sorabilirsiniz. 

30 Yaş Üstü Kadınlar ve 50 Yaş Üstü Erkekler!

Ücretsiz Kanser taramanızı yaptırmak için KETEM’e bekliyoruz.

Sonuç olarak; Tarama 1 Saatinizi, Kanser Yaşamınızı Alır!